Проблема безвідповідального ставлення батьків до утримання своїх дітей, дійсно, є однією з найбільш актуальних в Україні. Для прикладу, лише в Полонському районному відділі Державної виконавчої служби перебуває 727 виконавчих документів про стягнення аліментів. Одним з кроків для її вирішенням стало прийняття Верховною Радою України Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів», який вступає в силу 6 лютого цього року. Цей закон запроваджує ряд нових засобів впливу на неплатників аліментів. Зокрема, спрощується порядок встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду боржника за межі України. Законом на виконавця покладається обов’язок встановлювати таке обмеження без участі суду. Крім того, з моменту вступу у дію закону злісних неплатників буде обмежено у праві керування транспортними засобами, у праві користування вогнепальною зброєю та у праві полювання. Той із батьків, хто не проживає з дитиною і має заборгованість зі сплати аліментів, не зможе впливати на рішення щодо тимчасового виїзду дитини за межі України з метою лікування, навчання дитини за кордоном, відпочинку. Всі ці обмеження застосовуватимуться до повного погашення заборгованості.Окрім цього, для неплатників вводиться новий вид адміністративного стягнення – суспільно корисні роботи на строк від 120 до 240 годин. Такі роботи, залежно від пори року, можуть полягати зокрема у очистці тротуарів, порогів будинків від снігу та льоду, підмітанні алей, завантаженні сміття на автотранспорт, просапці клумб, вапнуванні стовбурів дерев тощо. У разі ухиляння від робіт вони можуть бути замінені адміністративним арештом до 15 діб. Оплата за такі роботи йтиме на погашення заборгованості зі сплати аліментів. Важливо звернути увагу на те, що ці положення Закону застосовуються лише до злісних неплатників аліментів – борг яких перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців. Водночас, недобросовісні батьки не залишаться без засобів заробітку чи нормального життя. Для прикладу, тимчасове обмеження у праві користування транспортними засобами не може застосовуватися до боржника якщо:

- керування транспортними засобами є для боржника основним законним джерелом доходу;

- у разі використання боржником транспортного засобу у зв’язку з інвалідністю чи перебуванням на утриманні боржника особи з інвалідністю;

- у випадку проходження боржником військової служби;

- розстрочення або відстрочення сплати заборгованості за аліменти.

У таких випадках рішення щодо застосування обмежень визначатимуться окремо, враховуючи всі обставини.

Слід зазначити, що такі засоби впливу є звичайною міжнародною практикою. Наприклад, у Чехії обмеження щодо керування автомобілем для боржників діють з 2013 року і вже встигли себе виправдати. Перші 50 приписів судових органів про вилучення прав не були доведені до виконання – батьки відразу знаходили необхідні суми. Головна мета змін не покарання боржників, а покращення становища дітей. І якщо такі заходи спонукатимуть хоча б частину неплатників аліментів підтримувати своїх дітей, вони виправдають своє існування. Нова система виплати аліментів повинна стати прозорішою, адже заборгованість буде відстежуватись автоматично. Необов’язкова навіть заява стягувача аліментів, якщо державний виконавець вбачає суму боргу за 6 місяців. Крім того, Міністерство юстиції запустило Єдиний реєстр боржників (erb.minjust.gov.ua). Відомості про неплатника аліментів вносяться до реєстру одночасно з відкриттям виконавчого провадження. Інформацію можна знайти у вільному доступі за прізвищем та реєстраційним номером платника податків.

Начальник Полонського РВ ДВС Яремова А.В.