«Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов’язком громадян України» - стаття 65  Конституції України.
З метою підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань України на рівні, що гарантує адекватне реагування на загрози національній безпеці держави  14 січня Президент України Петро Порошенко підписав Указ № 15/2015 «Про часткову мобілізацію». Ще одне з основних завдань мобілізації, а саме шостої хвилі мобілізації,  дати можливість десяткам тисяч сміливих воїнів, які вже не перший місяць боронять Батьківщину на передовій, з честю, з почуттям виконаного обов’язку та глибкою вдячністю з боку людей повернуться до дружин, дітей та батьків.
За умов військових дій на сході держави, надзвичайно важливим є виконання вимог законодавства України про військовий обов’язок, військову службу та мобілізацію усіма суб’єктами цього процесу. Зокрема, місцеві органи виконавчої влади,  за участі органів місцевого самоврядування та підприємств, установ і організацій усіх форм власності зобов’язані  організувати та забезпечити в установленому порядку своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини. 
Обов'язок кожного роботодавця – це сприяння військовим комісаріатам в проведенні мобілізації, який передбачений статтею 21 Закону України  «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Підприємства, установи і організації усіх форм власності зобов'язані сповіщати призовників та військовозобов’язаних про їх виклик до військових комісаріатів, забезпечувати своєчасне прибуття за цим викликом.  Відповідальність за порушення вищевказаного обов'язку або перешкода посадовими особами підприємств, установ і організацій своєчасній явці громадян на збірні пункти чи призовні дільниці тягне за собою накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян,  відповідно до ст. 211-4 КУпАП.
Так, відповідно до статті 2101 КУпАП «Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію»  сільських голів Білецької,  Котелянської,  Малошкарівської, Новолабунської, Прилуцької Сасанівської сільських рад, за протоколом військового комісара  Шепетівсько-Полонського ОМВК, притягнуто до адміністративної відповідальності за незадовільне виконання обов’язків щодо проведення заходів часткової мобілізації та накладено штраф, який надійде в дохід держави.
Військовозобов’язаним:
З моменту оголошення мобілізації в країні громадяни, відповідно до ст.22 вищезазначеного закону, зобов’язані з’явитися на збірні пункти військових комісаріатів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках або розпорядженнях військових комісарів) та забороняється зміна місця проживання без дозволу військового комісара. Військовозобов’язані після прибуття до нового місця проживання зобов’язані в семиденний строк стати на військовий облік та не раніше за три дні до вибуття з місця проживання знятися із зазначеного обліку. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації передбачена статтею 23 Закону України  «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». 
В районі набуває поширення  отримання військовозобов’язаними довідок про догляд за інвалідами або 80-річними престарілими. Відповідно до статті 23 зазначеного закону така правова норма передбачає можливість надання відстрочки по догляду за особами, що його потребують, але тільки  у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд. Якщо  у родині військовозобов’язаного за адресою їхнього проживання зареєстровані інші члени родини: дружина,  діти і батьки,  чоловіка або дружини ( частина 2 статті 64 Житлового кодексу УРСР ) відстрочка від призову за мобілізацією втрачається.
За громадянами України, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та які підлягають звільненню з військової служби у зв’язку з оголошенням демобілізації, зберігаються місце роботи (посада), і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форм власності, а також не припиняється державна реєстрація підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців.
Ухилення від призову за мобілізацією згідно статті 336  Кримінального кодексу України карається позбавленням волі від двох до п’яти років.


Головний спеціаліст із взаємодії з правоохоронними
органами,оборонної та мобілізаційної роботи апарату
райдержадміністрації     О.Сідорська